Jihadisten in Nederland: van twee derde paspoort ingetrokken maar niet uitgezet

In de brief aan de Kamer (met als onderwerp ‘halfjaarlijkse rapportage uitreizigers’) wordt een afgerond getal van ‘circa 5’ vermeld, omdat het noemen van het exacte aantal zicht zou kunnen geven op de informatiepositie van de AIVD.
De IND kan sinds 2017 de nationaliteit intrekken van jihadisten met een dubbele nationaliteit. Van (ex-)jihadisten die alleen de Nederlandse nationaliteit hebben kan de nationaliteit niet ingetrokken worden, omdat de overheid geen mensen staatloos mag maken.
Uit de brief kan dus opgemaakt worden dat circa 10 jihadisten, dus twee derde van het aantal waarvan de Nederlandse nationaliteit is ingetrokken, zich nog in Nederland bevinden. Hierbij wordt niet vermeld hoeveel van hen nog in detentie zitten en hoeveel er bijvoorbeeld met onbekende bestemming (‘mob’) in de illegaliteit in Nederland zijn beland. Kortom, het is onbekend in hoeveel gevallen er nog goed zicht op is waar de betreffende (ex-)jihadist zich bevindt.
Van deze potentieel gevaarlijke personen is wel de Nederlandse nationaliteit ingetrokken, maar ze zijn vervolgens niet uitgezet naar hun land van herkomst. Daardoor belanden ze uiteindelijk (na het uitzitten van een gevangenisstraf) in de illegaliteit in Nederland en blijven ze uitgesloten van veel voorzieningen. De Nederlandse overheid creëert daarmee grote risico’s voor de openbare orde. Deze (ex)-jihadisten bevinden zich in een behoorlijk uitzichtloze situatie in Nederland en hebben in feite niks te verliezen. Dat is iets wat je in de samenleving niet zou moeten willen.
Meer informatie:
De brief van minister Van Weel van Justitie en Veiligheid aan de Tweede Kamer d.d. 20 december 2024
De pagina ‘Jihadistische beweging in Nederland’ op de website van de AIVD
In juli 2022 waarschuwden de burgemeesters van de G4 (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) in een vertrouwelijke brief aan de toenmalige minister van Justitie en Veiligheid Yesilgöz al voor de veiligheidsrisico's in relatie tot de aanwezigheid van jihadisten van wie het paspoort is ingetrokken, zo blijkt uit het bericht 'Gemeenten in hun maag met jihadisten zonder paspoort' d.d. 27 juli 2022 op de website van Binnenlands Bestuur.
Expertisedossier Staatloosheid